Czcionka:

Kontrast:

ŻYWE LEKCJE HISTORII

Dnia 9 maja 2022 r. naszą szkołę odwiedzili aktorzy z Teatru Historycznego i członkowie Chorągwi Komturstwa Gniewskiego, którzy przeprowadzili żywe lekcje historii. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli lekcję pod tytułem „Wojowie i rycerze czasów Piastów”. W jej trakcie dzieci zapoznały się z drużyną książęcą Mieszka i Bolesława, jej uzbrojeniem i wartościami, doświadczyły też ciężaru kolczugi na własnej skórze. Z Bolesławem Krzywoustym kojarzy się pierwszy opis pasowania na rycerza w państwie polskim, dzięki czemu młodzież poznała symbolikę tego zwyczaju. Starszej grupie wiekowej, uczniom klas VII-VIII, zaprezentowano temat „Długi wiek XIX. Ku niepodległości” poruszający zagadnienia powstań narodowowyzwoleńczych. Bogactwo strojów i uzbrojenia ułatwiło młodzieży określić charakter i różnice powstania listopadowego i styczniowego. Uczniowie poznali rolę kosynierów i wojska Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata spotkali też postać Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego i Piotra Wysockiego, aby po 123 latach natknąć się na marszałka Józefa Piłsudskiego.

Data dodania: 2022-05-09 06:43:46
Data edycji: 2022-05-17 05:49:45