ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE „BIEG PO ZDROWIE” W KLASACH IV

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klas IV wzięli udział w zajęciach profilaktycznych „Bieg po zdrowie”. Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został przez Główny Inspektorat Sanitarny, a patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, a także Rzecznik Praw Dziecka. Wiek odbiorców został dobrany na podstawie badań. Wg HBSC (2010r.) pierwsze próby palenia papierosów zaczynają się już w wieku 11 lat i poniżej. Spośród dzieci i młodzieży w przedziale 11-15 lat, prawie połowa ma już za sobą inicjację dotyczącą wyrobów tytoniowych (44%). Dlatego autorzy kierują ten program do dzieci klas IV szkół podstawowych, które za chwilę osiągną wiek pierwszych prób eksperymentowania z używkami.

Nadrzędnym celem programu jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.

Główne cele programu to:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży
  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego

Program został zrealizowany w postaci 6 lekcji tematycznych.

Uczniowie klasy IV w ciągu całego cyklu wykonali zadania, które dotyczyły następujących aspektów uzależnienia nikotynowego oraz prewencji:
1. Palenie jest niezdrowe.
2. Jak się nie dać złowić nałogowi?
3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?
4. Palenie szkodzi.
5. Jak zrobić, żeby nie palić?
6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili?

Zajęcia realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Podczas lekcji uczestnicy dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów, pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, przeprowadzali wywiady z osobami niepalącymi. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w życiu codziennym. Tłem lekcji profilaktycznych byli bohaterowie – dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej – Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia odnosiły  się do poruszanych w trakcie zajęć tematów.

Z realizacją programu, jego celowością zapoznani  zostali również rodzice. Na spotkaniu z wychowawcą otrzymali  kluczowe informacje o realizacji programu.

Podczas wdrażania projektu uczniowie kl. IV wykonywali różne działania, oto efekty ich pracy.

Zapraszamy do ich obejrzenia

Data dodania: 2023-03-28 15:24:18