Z WIZYTĄ W MAGICZNYM ŚWIECIE BILBA BAGGINSA - ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA W „PIĄTCE''

Z WIZYTĄ W MAGICZNYM ŚWIECIE BILBA BAGGINSA

ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA W „PIĄTCE"

W środę, 29 III 2023 r. obyła się w naszej szkole niezwykła interdyscyplinarna lekcja języka polskiego. Wzięli w niej udział uczniowie klasy VIa i VIb, a zorganizowała ją dla nich pani Jowita Adamska z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena, który corocznie obchodzony jest 25 III. Były to zajęcia otwarte, w związku z tym pojawili się na nich następujący goście: pani Irena Kolanowska - wicedyrektor, pani Wioletta Lebioda - anglistka i pani Bogusława Lipińska - nauczyciel bibliotekarz. Poza tym lekcję uatrakcyjniła obecność pana Andrzeja Olszko - zaprzyjaźnionego animatora, który na prośbę pani Jowity przygotował dla uczniów grę dydaktyczną o nazwie „Zagadkowy Box". Zajęcia rozpoczęły się od nietypowego pokazu mody. Nasi modele przybyli bowiem z odległego Hobbitonu, czyli wioski położonej w Zachodniej Ćwiartce. Swoje stroje zaprezentowały Leśne Elfy, Gandalf, a nawet sam Biblo Baggins, który jak zwykle przybył boso. Była to również doskonała okazja, by przypomnieć bohaterów głównych, drugoplanowych i epizodycznych. Następnie pani Jowita i pani Wiola za pomocą mobilnego ekranu multimedialnego wyświetliły swoim uczniom temat i cel lekcji w języku polskim i angielskim. Kolejnym elementem lekcji było sporządzenie mapy myśli, która zawierała skojarzenia z przeczytaną lekturą. Potem pani Jowita przeprowadziła prelekcję przedstawiającą rys biograficzny autora - J.R.R. Tolkiena, po której uczniów czekała praca ze Słownikiem Języka Polskiego, dzięki któremu dowiedzieli się oni, co oznacza słowo „poliglota" i dlaczego nazywano tak właśnie Tolkiena. Po ukończeniu zadania młodzież zainicjowała spontaniczną dyskusję dotyczącą nauki języków obcych. Aby uczniowie lepiej zapamiętali omawiane treści, w ich zeszytach przedmiotowych pojawiły się kolorowe fiszki z notatką, również w obu językach. W kolejnym etapie lekcji przenieśliśmy się do lasu, gdzie rozpalono magiczne ognisko. Chętni, wcielając się w postacie z lektury, odczytali z podziałem na role fragmenty utworu, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Niezwykle ciekawym, jednocześnie innowacyjnym elementem lekcji było wykorzystanie w jej trakcie robota Photon Edu, którego młodzież nazwała żartobliwie „Edzio". Pomógł on w podzieleniu uczniów na sześć grup (Dzielni Hobbici, Mroczne Pająki, Leśne Elfy, Wesołe Krasnoludy, Potężni Czarodzieje i Wielkie Gobliny), które rywalizowały ze sobą w trakcie gry edukacyjnej. Wtedy to rozpoczęła się szalona zabawa! Polegała ona na odgadnięciu szeregu zagadek, tak by dostać się do zawartości tajemniczych skrzynek. Ostatecznie wszystkie boxy udało się otworzyć, a w środku każdego z nich czekał na uczniów Arcyklejnot. Lekcja zakończyła się ewaluacją, na którą składała się karta z quizem na temat zajęć. Aktywni uczniowie nagrodzeni zostali ocenami celującymi i naklejkami motywacyjnymi, a chętni mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle specjalnie przygotowanej na tę okazję ścianki. Uczniowie klasy VIa i VIb jednogłośnie stwierdzili, że była to cudowna lekcja, dzięki której nie tylko wiele się nauczyli, ale przede wszystkim świetnie się bawili!

Data dodania: 2023-03-29 09:10:48
Data edycji: 2023-06-28 09:13:07