XI EDYCJA BIEGU PAMIĘCI TROPEM WILCZYM

Podobnie jak w ubiegłym roku PKS Mazury podjął się organizacji Biegu Tropem Wilczym w Ostródzie. W porozumieniu z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 1 po raz kolejny podjęto decyzję o wspólnej organizacji przedsięwzięcia. Pomysł zaakceptował Burmistrz Miasta Ostróda, który wsparł logistycznie zadanie finansując zakup pakietów startowych przygotowanych dla uczestników. Bieg odbył się 1 marca na terenie SP nr 1, gdzie spotkała się młodzież szkolna oraz zaproszeni goście. Wszyscy swoim uczestnictwem przybyli oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą ojczyznę, a których pamięć próbowano wymazać z kart naszej historii.

W ostródzkim honorowym biegu uczestniczyły następujące szkoły:
• SP nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie – gospodarz obiektu,
• SP nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie,
• SP nr 3 im. Jana Pawła II w Ostródzie,
• SP nr 4 w Ostródzie,
• SP nr 5 im. Janusza Korczaka w Ostródzie,
• SP nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego w Ostródzie,
• SP im. Józefa Piłsudskiego w Idzbarku,
• SP im. Żołnierza Polskiego w Durągu,
• SP im. Żołnierzy I Dywizji Pancernej Tadeusza Kościuszki w Miłomłynie.

Przedsięwzięcie swoją obecnością zaszczycili:
• Senator RP - pani Bgusława Orzechowska,
• Dowódca 42. Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu - ppłk. Maciej Rypiński,
• Z-ca Burmistrza Miasta Ostróda - pan Zenon Kastrau,
• Naczelnik Wydziału Oświaty UM w Ostródzie - pani Bożena Ratajczyk.

O godzinie 11:00 część oficjalną otworzyła pani Agnieszka Jankowska, która w krótkim zarysie przybliżyła ideę biegu Tropem Wilczym. Z krótką akademią wprowadzającą w atmosferę obchodzonych uroczystości wystąpili uczniowie ostródzkiej ,,jedynki". Kolejnym punktem wydarzenia było wręczenie pamiątkowych statuetek przybyłym gościom. Swoje honorowe medale odebrali również opiekunowie młodzieży z każdej szkoły biorącej udział w przedsięwzięciu. W dalszej części delegacje szkół oraz przybyłych instytucji symbolicznie zapaliły znicze przy, stanowiącym chlubę szkoły, muralu obrazującym historię żołnierzy Armii Krajowej. Po części oficjalnej przyszła kolej na zmagania sportowe. Tegoroczna edycja obfitowała w wiele indywidualnych pojedynków. Dość wymagająca trasa została pokonana w sumie przez 200 zawodników. Emocjonującym w tym roku okazał się Bieg z tulipanem na dystansie 1963 m – upamiętniający żołnierkę AK, mieszkankę Ostródy - panią Wandę Bortkiewicz. Każdy z uczestników tej inicjatywy pokonywał trasę z trzymanym w ręku tulipanem, który za linią mety stworzył ogromny bukiet przekazany przez specjalną delegację wspomnianej bohaterce. Po zakończonych emocjach sportowych nadszedł czas na grochówkę wydawaną z prawdziwej kuchni polowej oraz zapoznanie się ze sprzętem wojskowym znajdującym się na stanowiskach przygotowanych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Morąga.

Oto osiągnięcia naszych uczniów:

• I miejsce - Zuzanna Makarczuk Jackowska (kl. VII)
• I miejsce - Gabriel Sztybor (kl. VIa)
• I miejsce - Hubert Lipnicki (kl. VIIIa)
• II miejsce - Weronika Witek (kl. VIa)
• II miejsce - Piotr Urbańczyk (kl. VIa)
• III miejsce - Zofia Sobotka (kl. VIIIb)

Data dodania: 2023-03-01 16:54:39
Data edycji: 2023-03-20 16:56:00