WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH - ŁÓDŹ
Nie ma to jak prawdziwa chęć przygody! Dzięki niej czwartego listopada 2021 r. uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami wybrali się na podbój Łodzi.
Swoją przygodę rozpoczęliśmy od rezydencji wybudowanej dla rodziny jednego z najzamożniejszych fabrykantów XIX-wiecznej Łodzi – Izraela K. Poznańskiego, nazywanego “łódzkim królem bawełny”. To tu znaleźliśmy między innymi odpowiedź na pytanie, dlaczego miasto to nazywane było ziemią obiecaną. Obejrzeliśmy ekspozycję wnętrz fabrykanckich z przełomu wieków XIX/XX, wystawę przedstawiającą dzieje Łodzi przemysłowej oraz ekspozycje poświęcone artystom związanym z tym miastem i zasłużonym łodzianom, m.in. pamiątki po Arturze Rubinsteinie, Julianie Tuwimie, Władysławie Reymoncie, a także Marku Edelmanie. W podziemiach pałacu czekała na nas wystawa o wielokulturowej Łodzi, na której prezentowana była podstawowa wiedza o przeszłości miasta do 1939 roku. Przejawy wielokulturowości unaocznione były poprzez zgromadzone muzealia, archiwalne fotografie, rozwiązania aranżacyjne i scenograficzne oraz treści audiowizualne.
Budynek pałacowy sąsiaduje ze zrewitalizowanym kompleksem fabrycznym Poznańskiego, czyli dzisiejszą Manufakturą. Pani przewodnik przybliżyła jej historię, jak od przetwórstwa bawełny stała się jednym z największych centrów handlowych w Polsce i perełką architektoniczną na skalę europejską. Następnie trafiliśmy do miejsca, w którym nauka nie ma tajemnic - do eksperymentarium. Każdy mógł samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia poprzez zabawę. To tu ósmoklasiści zmierzyli się z Einsteinem, sprawdzili możliwości swojego intelektu i przetestowali poczucie humoru. Po tej siłowni umysłowej, aby się odprężyć, spróbowali swoim sił w laserowym paintballu.
Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na nocleg do hotelu.
Dzień drugi rozpoczęliśmy od spaceru najdłuższym (4 km) deptakiem w Europie, który stanowi wizytówkę Łodzi. Spacerując po Piotrkowskiej, podziwialiśmy przepiękne kamienice, których fasady aż uginały się od ciekawych eklektycznych detali architektonicznych, świadczących o dobrobycie łódzkich przemysłowców. Zaglądaliśmy na jej odremontowane podwórza, a pod nogami ujrzeliśmy Aleję Gwiazd, nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi.
Kolejną atrakcją była Palmiarnia, dzięki której na chwilę przenieśliśmy się do ciepłych stref klimatycznych i zapomnieliśmy o ponurej, listopadowej pogodzie. Egzotyczna kolekcja roślin to żywa historia Łodzi, zapoczątkowana przez łódzkich fabrykantów. Poznaliśmy rośliny występujące w tropikalnych lasach deszczowych, strefie podzwrotnikowej oraz na pustyniach. Najstarsze z nich to ponad 150 letnie palmy. Wielu uczniów zabrało ze sobą „kawałek Palmiarni”, zakupując sadzonki - największą popularnością cieszyły się żywe kamienie.
Ostatnim punktem wycieczki była Biała Fabryka, w której odkryliśmy tajniki włókienniczego procesu produkcyjnego. Przy pracy zobaczyliśmy maszynę parową, żakard oraz selfaktor, ożywione dzięki nowoczesnym technologiom. Zwiedziliśmy wyjątkowe ekspozycje, prezentujące życie zwykłych mieszkańców miasta, obejmujące zarówno czasy dynamicznego rozwoju przemysłu, niespokojny okres międzywojenny jak i schyłek Polski Ludowej. Wystawa tworzona była w oparciu o wspomnienia mieszkańców miasta. Dzięki temu przenieśliśmy się w czasie i odwiedziliśmy domy osób pielęgnujących wspomnienia, żyjących dniem codziennym lub marzących o wielkiej karierze.
I tak dotarliśmy do końca naszej wycieczki.
14-100 Ostróda
ul. Plebiscytowa 50