Wizyta u pani Heleny ps. „Ziutka”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Ostródzie złożyli wizytę i wręczyli kwiaty 91-letniej bohaterce, żołnierzowi AK, uczestniczce Powstania Warszawskiego w podziękowaniu za walkę o wolną Polskę.

Pani Helena Lewandowska-Maciuszek ps. „Ziutka” urodziła się w 1927 r.
w Beresteczku na Wołyniu. Od 1939 r. już jako 12 letnia dziewczyna, w konspiracji walczyła z niemieckim okupantem w Szarych Szeregach. W 1944 r. w pułku „Brzozów” 1. batalionu „Legionowo” obwód „Obroża” walczyła w Powstaniu Warszawskim u boku swojego brata bliźniaka Andrzeja ps. „Lew” jako łączniczka-sanitariuszka.

Kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej pani Helena przeprowadziła się do Ostródy. We wrześniu 1945 r. powołała I drużynę Harcerek im. Emilii Plater w ZHP Ostróda, którego była współzałożycielką.

Dziś, 73 lata po zakończeniu II wojny światowej, często zapominamy o naszych bohaterach, którym zawdzięczamy wolną Ojczyznę, codzienny uśmiech i radość z życia. Pamięć o bohaterach, tamtych trudnych czasów jest niezwykle ważna, uczy nas pokory, odwagi i miłości do Polski

Pani Heleno, dziękujemy!

Film z wizyty u pani Heleny ps. "Ziutka"

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5