WALENTYNKOWE LEKCJE JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VIA, VIB I VII

WALENTYNKOWE LEKCJE JĘZYKA POLSKIEGO

W KLASIE VIA, VIB I VII

„Miłość cier­pli­wa jest, łas­ka­wa jest. Miłość nie zaz­drości, nie szu­ka pok­lasku, nie uno­si się pychą; nie jest bez­wstyd­na, nie szu­ka swe­go, nie uno­si się gniewem, nie pa­mięta złego; nie cie­szy się z nies­pra­wied­li­wości, lecz współwe­seli się z prawdą” (Św. Paweł z Tarsu). Ten i wiele innych cytatów o miłości pojawiło się 14 II 2023 r. na lekcjach języka polskiego w klasach, gdzie zajęcia prowadzi pani Jowita Adamska. Oprócz nich uczniowie zostali zapoznani z genezą Dnia Zakochanych. Omówiono także historię tego święta w Polsce. Następnie uczniowie podzielili się na grupy, by przystąpić do wykonywania zadań na karcie pracy. Podczas zajęć podopieczni pani Jowity ćwiczyli przede wszystkim umiejętność czytania ze zrozumieniem, rozwiązywali także „miłosną krzyżówkę", której pytania dotyczyły zakochanych par z najpopularniejszych dzieł literackich (w tym lektur obowiązkowych). Uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem i połączyli bohaterów w następujące pary: Zosia i Tadeusz („Pan Tadeusz" - A. Mickiewicz), Klara i Wacław („Zemsta" - A. Fredro), Julia i Romeo („Romeo i Julia - W. Shakespeare), Świtezianka i strzelec („Świtezianka" - A. Mickiewicz) czy też Dulcynea i Doń Kichot („Don Kichot" - M. de Cervantes). Na zakończenie lekcji pani Jowita opowiedziała swoim uczniom o wyżej wymienionych parach. Opisana lekcja była połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Uczniowie ćwiczyli współpracę, czytanie ze zrozumieniem, a także pogłębiali swoją wiedzę na temat wybranych dzieł literacki, a wszystko to odbyło się w miłej atmosferze pełnej sympatii i wzajemnego szacunku, jak na walentynki przystało!

Data dodania: 2023-02-14 20:45:33
Data edycji: 2023-02-19 22:45:25