UCZCZENIE ŚMIERCI KRÓLOWEJ ELŻBIETY II

Dnia 8 września 2022 r. odeszła do wieczności Jej Wysokość Królowa Elżbieta II. Dlatego też w kolejnych dniach nauczyciele języka angielskiego uczcili pamięć o Królowej minutą ciszy, a także wspomnieniami o tej jakże ważnej postaci. Wszyscy byli zasmuceni i poruszeni, jednocześnie zdając sobie sprawę, że jesteśmy świadkami bardzo doniosłego wydarzenia historycznego. Oprócz tego p. Wioletta Lebioda wystosowała kondolencje na stronę internetową Rodziny Królewskiej (https://www.royal.uk/) w imieniu swoim i uczniów. Najbardziej interesujące wpisy będą tam zachowane dla przyszłych pokoleń.

„Your Majesty, Recently in our school, I, my colleagues and our students celebrated the 70th anniversary of your reign and we sent you some greeting cards on this occasion. It was the second time we sent you cards. The first time was on your 94th birthday and now it is the third and the last time and we are very sorry to have to say goodbye to you, Your Majesty. You accompanied us in our English lessons and the children were always very excited when I told them about you and the Royal Family. We are all very saddened by your leaving this world, but we know you deserve to rest and meet your husband, Prince Philip. Rest in peace.”

Yours faithfully,

Wioletta Lebioda, English teacher, Primary School nr 5 in Ostróda in Poland with all my students

Data dodania: 2022-09-08 04:45:07
Data edycji: 2022-12-11 21:21:27