ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA W SP 5

21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Społeczność naszej szkoły zainicjowała akcję Zespołu Kolorowych Skarpetek i wspierała osoby chorujące na trisomię, przełamując stereotypy związane z Zespołem Downa. We współpracy z Samorządem Uczniowskim i wolontariuszami przygotowane zostały dekoracje, które przypominały uczniom o podjętej inicjatywie. Na łączniku szkoły pojawiły się informacje na temat Zespołu Downa oraz kolorowe skarpetki, zaprojektowane przez uczniów klas IV podczas zajęć warsztatowych. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele założyli w tym dniu dwie różne, niepasujące do siebie skarpetki, symbolizujące różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte Zespołem Downa. W klasach zostały przeprowadzone zajęcia w formie pogadanek, wyjaśniające występowanie Zespołu Downa, a także podejmujące tematykę tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych tą wadą genetyczną.

Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International w celu budowania świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa. Data obchodów jest symboliczna. Nieprzypadkowo przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21. parze powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Data dodania: 2023-03-21 14:20:48
Data edycji: 2023-04-11 14:21:36