ODSŁONIĘCIA KAMIENIA UPAMIĘTNIAJĄCEGO 100. ROCZNICĘ PLEBISCYTU NA WARMII I MAZURACH
24 września 2020 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia upamiętniającego 100. Rocznicę Plebiscytu na Warmii i Mazurach. Inicjatorem tego wydarzenia była Rada Osiedla Plebiscytowego, która przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 5 im. Janusza Korczaka w Ostródzie zorganizowała obchody wydarzeń z 11 lipca 1920 r. Tego historycznego dnia na mocy traktatu wersalskiego odbył się Plebiscyt, który miał zadecydować o przyłączeniu Warmii, Mazur i Powiśla do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu tych terenów w granicach Prus Wschodnich.
Przybyli goście (włodarze miasta i województwa, radni, dyrektor Muzeum w Ostródzie, przedstawiciele uczniów i nauczycieli SP 5, harcerze i mieszkańcy Osiedla Plebiscytowego) przypominali zgromadzonym przebieg tych wydarzeń. Przewodnicząca Rady Osiedla, pani Anna Monist powiedziała: „Dzisiejsza uroczystość (…) ma na celu przypomnienie i utrwalenie w naszej pamięci działań Polaków na rzecz przywrócenia tych ziem po I wojnie światowej w granice państwa polskiego. Taki też cel przyświecał naszym lokalnym włodarzom miasta, które (…) dnia 30 maja 1979 r. (…) nadały nazwę tej części miasta – Osiedle Plebiscytowe. Pojawiły się też nazwy ulic związane z Plebiscytem i jej działaniami - ul. Plebiscytowa, ul. Jana Sembrzyckiego czy Michała Lengowskiego. Jesteśmy jedynym osiedlem w Polsce, którego nazwa związana jest z Plebiscytem na Warmii i Mazurach”. Podziękowała również sponsorom: państwu Maciejowi i Sylwii Nowackim oraz panu Arkadiuszowi Kędzierskiemu i jego pracownikom, którzy ufundowali kamień oraz wykonali tablicę upamiętniającą dzisiejsze wydarzenie.
Po przemówieniach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka znajdującej się na Osiedlu Plebiscytowym zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, podczas którego m.in. wyrecytowali wiersze pt. „Plebiscyt” i „Rodło na maszt” oraz odśpiewali hymn oraz „Rotę”. Po wystąpieniach jeden z uczniów powiedział: „Społeczność naszej szkoły jest bardzo wdzięczna Radzie Osiedla za tę cząstkę historii naszej małej ojczyzny. Kamień symbolizuje trwałość i długowieczność, a napis na tablicy będzie nam przypominał o ważnym wydarzeniu dotyczącym Ostródy. Wiedzę na ten temat zdobywamy każdego dnia. Poznajemy historię naszego regionu i kraju. Teraz ta historia zawitała pod drzwi szkoły, szkoły w której się uczymy. Nasz patron, Janusz Korczak walczył o prawa i sprawiedliwe traktowanie dzieci i młodzieży. Bardzo go za to szanujemy. Szanujemy również wszystkich działaczy, którzy walczyli o polskość i Polskę na Warmii i Mazurach. Obiecujemy dbać o ten symbol naszej historii, a także szanować go każdego dnia”.
Na koniec uroczystości gospodarz spotkania, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Ostródzie, Iwona Lisowska podziękowała pomysłodawcom, sponsorom i gościom za przybycie. Natomiast harcerzom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły była bardzo wdzięczna za ogromne zaangażowanie. Podkreśliła, iż: „Nasza placówka pełni nie tylko funkcję edukacyjną, dydaktyczną i wychowawczą. Często służymy wsparciem wszystkim mieszkańcom i Radzie Osiedla”.
14-100 Ostróda
ul. Plebiscytowa 50