OBCHODY OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku, cztery miesiące po inauguracji fundacyjnej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, gdy temat głośnego czytania został dostrzeżony i nagłośniony w naszym kraju. Data też nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska. Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie tejże aktywności wśród dzieci i młodzieży. Dlatego też w czwartek 29 września p. Jowita Adamska - polonistka przeprowadziła w klasach: VIa, VIb, VIII i VIIIa lekcje, na których w pierwszej kolejności omówiono zalety płynące z głośnego czytania (wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia), na dodatek podczas wspólnego czytania dorosły buduje silną więź z dzieckiem czy też uczniem. Kolejnym punktem zajęć było zaprezentowanie książek, które przygotowała dla swoich uczniów p. Jowita. Uczniowie wyżej wymienionych klas czytali głośno fragmenty dwóch książek:

• ,,Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć”- Jorge Bucay

Jest to miszmasz opowieści, które pochodzą ze wszystkich kierunków świata, a co za tym idzie - kultur i wierzeń. Wszystko to łączy się w całkiem spójnie napisaną powieść, której głównym bohaterem jest Demian - młody chłopak, który nie potrafi zrozumieć otaczającej go rzeczywistości. Staje się ON pacjentem tzw. Grubego, psychologa, który podejmuje się niecodziennej metody leczenia lęków, pragnień i braku zrozumienia. Znajdziemy tu historie nie tylko pochodzące z bliskiej nam kultury chrześcijańskiej - autor idzie o krok dalej, czerpiąc garściami zarówno z podań protoplasty naszej religii i kultury judaizmu, jak i z Dalekiego oraz Bliskiego Wschodu. Poza baśniami z kultury kręgów islamu książka oferuje również podania buddyjskie czy hinduskie.

• ,,Co w życiu ważne” - Michelle Obamy

Książka ta to fascynujący zbiór najważniejszych wystąpień, z którego wyłania się obraz pewnej siebie, zdecydowanej, niezależnej kobiety, amerykańskiej ikony. Obama wypowiada się na temat polityki, działalności społecznej, służby zdrowia, ale także miłości, rodziny i związków damsko-męskich. Książka zawiera wypowiedzi publiczne Michelle Obamy zebrane na przestrzeni lat. Była pierwsza dama, korzystając z tego, że stała się osobą publiczną, postanowiła ze swoim przesłaniem wiary w siebie, silnego poczucia własnej wartości i spełniania życiowych celów, dotrzeć do kobiet, do Afroamerykanów, ale także wszystkich innych ludzi, którzy tego potrzebowali.

Na zakończenie uczniowie mogli obejrzeć książkę napisaną alfabetem Braille'a, a także odczytano wybrane przez p. Jowitę sentencje dotyczące książek i czytania. Zachęcamy więc wszystkich rodziców, aby codziennie przeznaczyli 10–15 minut na głośne, wspólne czytanie, natomiast naszych uczniów, aby częściej zaglądali do biblioteki lub księgarni.

Data dodania: 2022-09-21 20:44:46
Data edycji: 2023-01-15 23:45:13