OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE

Jak pisał, w jednym w swych wierszy, wybitny polski poeta, Mikołaj Rej: ,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". Ten znany cytat stał się mottem obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole, który corocznie przypada 21. lutego. Święto to ustanowione zostało przez UNECSO w 1999 r. Dlatego też już o poranku Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem - panią Jowitą Adamską wykonał na łączniku dekorację w barwach narodowych, a przewodnicząca SU - Gabriela Belowska w trakcie przerw zachęcała uczniów klas I-VIII do wzięcia udziału w zabawie polegającej na zmierzeniu się z tzw. ,,łamańcami" językowymi, wśród których nie zabrakło powszechnie znanych klasyków: ,,Stół z powyłamywanymi nogami" czy też ,,W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Łamańce zawitały także do pokoju nauczycielskiego i sekretariatu. Natomiast w klasach: VIa, VIb i VII pani Jowita Adamska przeprowadziła lekcje tematyczne związane z obchodami święta. Uczniowie w trakcie zajęć dowiedzieli się np. jak brzmiało pierwsze zdanie zapisane w 1270 r. w języku ojczystym. Pochodzi ono z 24 karty Księgi Henrykowskiej i brzmi następująco: ,,Daj ać, ja pobruszę, a ty poczywaj", co znaczyło ,,Daj, niech ja pomielę (pokręcę żarna), a ty odpoczywaj". Poza tym na wtorkowych lekcjach pojawiły się liczne ćwiczenia multimedialne i uwielbiane przez uczniów łamańce. Na koniec zajęć młodzież stwierdziła, że to ważne święto, ponieważ język polski jest unikatowy - tylko w naszym alfabecie pojawiają się tzw. ,,nosówki", czyli ą i ę, a także ż. Natomiast jedna z uczennic trafnie nawiązała do omawianego wcześniej Johna Ronalda Reuela Tolkiena, który mimo, iż stworzył własny język (elficki) i był poliglotą (znał ponad 30 języków), zrezygnował z nauki języka polskiego, ponieważ okazał się on dla niego za trudny.

Data dodania: 2023-02-21 22:53:37
Data edycji: 2023-03-02 06:15:21