MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ BIAŁEJ LASKI W KLASACH I-III

W naszej szkole w dniach 13-20 października obchodzono Międzynarodowy Tydzień Białej Laski w ramach kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”. W klasach rozmawiano o potrzebach i możliwościach osób niewidomych i słabowidzących. Zapoznaliśmy się z materiałami filmowymi, mającymi na celu upowszechnianie informacji dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku, poznaliśmy również Alfabet Braille’a i tworzyliśmy krótkie informacje z jego użyciem. Część uczniów przygotowywała laurki i listy w odpowiedzi na otrzymaną korespondencję od niewidomego Adama. Klasa IIb zaprosiła gości z Polskiego Związku Niewidomych Koła w Ostródzie. Były to Panie, które opowiedziały o codziennych trudach życia osób niewidomych oraz słabowidzących. Uczniowie mieli okazję poćwiczyć chodzenie w specjalnych goglach, do pomocy używając białej laski. Poznali sprzęty codziennego użytku takie jak płynomierz, który pomaga w parzeniu herbaty. Mogli skorzystać z syntezatora mowy używanego w smartfonach i komputerach. Panie przyniosły książki, szachy i nowinki technologiczne, które mają ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Uczniowie przygotowali pytania, które mogli zadać. Rozmawialiśmy również o tym, w jaki sposób możemy pomóc osobom niewidomych. To była prawdziwa lekcja empatii i pokory. Nie zabrakło również łez wzruszenia. Wspaniałe spotkanie, za które dziękujemy Pani Danusi i Pani Małgosi.

Data dodania: 2021-10-20 22:08:14
Data edycji: 2021-12-06 16:17:05