Dla rodziców - warto przeczytać

Kluczem do dobrych relacji jest rozmowa, ważne, by była ona prowadzona konstruktywnie. Czyli tak, abyście Państwo uzyskali informacje na temat swojego dziecka, a nauczyciel miał okazję tę informację spokojnie Państwu przekazać. Nieporozumienia mogą wynikać z nieumiejętnego prowadzenia dialogu, a nie ze złej woli. Dlatego też opracowałam dla Państwa krótkie poradniki o tym, jak przygotować się do wspólnych rozmów.

Drogi Rodzicu:

1. Załóż, że nauczyciel ma dobre intencje, nawet jeśli według Ciebie coś idzie nie tak. Nauczyciel z pewnością działał w dobrej wierze.
  2. Umów się z nauczycielem na spokojną rozmowę. Podczas przerw i lekcji uwaga nauczyciela jest skupiona na uczniach, wówczas może dobrze nie zrozumieć Twojej wypowiedzi.
  3. Jeśli chcesz wyjaśnić, jakąś konfliktową sytuację przy której nie byłeś obecny, załóż, że nie wiesz wszystkiego.
  4. Pomyśl, co chcesz uzyskać, czy chcesz poznać opinię nauczyciela, czy też rozwiązać konkretny problem.
  5. Rozmowę warto zacząć od wyjaśnienia, z czym przychodzisz. Postaraj się opisywać sytuację, jako opis, a nie oskarżenie.
  6. Szanuj czas nauczyciela i jego samego.

Drogi Nauczycielu, Wychowawco, a oto krótki poradnik dla Ciebie:

1. Zawsze zakładaj dobrą intencję rodzica. Pamiętaj, że zależy mu na dobru dziecka.
  2. Okazuj rodzicowi szacunek i zrozumienie.
  3. Zapraszaj rodziców na rozmowę, byście mogli zastanowić się wspólnie, jak rozwiązać problem.
  4. Staraj się nie oceniać rodziców zbyt surowo.
  5. Buduj dobrą relację z rodzicami, wspólnie możecie więcej zrobić dla dobra dzieci.

Tekst powstał w oparciu o artykuł

Joanny Szulc

Między rodzicem a nauczycielem.

Jak prowadzić konstruktywną rozmowę
i rozwiązywać problemy dziecka.

Zamieszczony w Wysokich Obcasach

Data dodania: 2019-11-19 19:01:30