AKCJA „ŻONKIL”

19 kwietnia przypadała 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Z inicjatywy pani Bogumiły Lipińskiej społeczność naszej szkoły przy wsparciu Wolontariuszy Klubu Ośmiu przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Żonkile”. Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce to powstanie wciąż pozostaje mało znane. Chcemy, aby to się zmieniło, aby pamięć o Powstaniu w Getcie Warszawskim stała się jednym z elementów kształtujących naszą tożsamość i wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów, którymi były właśnie żonkile.

Data dodania: 2023-04-19 06:33:36
Data edycji: 2023-05-09 06:35:48