Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „ŻONKILE”

AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „ŻONKILE”

AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „ŻONKILE

 

19 kwietnia przypadała 81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Wzorem roku ubiegłego z inicjatywy pani Bogumiły Lipińskiej społeczność naszej szkoły wraz z kołem wolontariatu Klubu Ośmiu przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Żonkile”. To ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce to powstanie wciąż pozostaje mało znane. Chcemy, aby to się zmieniło, aby pamięć o Powstaniu stała się jednym z elementów kształtujących naszą tożsamość i wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów, którymi były właśnie żonkile.

Na terenie naszej szkoły uczczono pamięć o tym wydarzeniu, przeprowadzając lekcje tematyczne z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, nauczyciele oraz wolontariusze podczas zajęć w bibliotece szkolnej własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które później wręczali nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły. Została również przygotowana wystawa przybliżająca wszystkim cele akcji, której jednym z elementów wystroju były żonkile. Zwieńczeniem wydarzenia było symboliczne zasadzenie kwiatów przed budynkiem szkoły przez przedstawicieli klas IV-VIII.

Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

 

* W artykule wykorzystano materiały Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

 

GALERIA

 

Data dodania: 2024-04-24 18:39:30
Data edycji: 2024-04-24 18:48:14
Ilość wyświetleń: 77

Konkursy

Więcej

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej