Z życia biblioteki II semestr 2022/2023

Z ŻYCIA BIBLIOTEKI

07.06.2023 r. - AKCJA "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

7 czerwca w czasie akcji "Jak nie czytam, jak czytam" czytaliśmy "Pippi Pończoszankę" Astrid Lindgren, razem z samą Pippi, w którą wcieliła się uczennica klasy 3 b Amelia Rychcik.

26.05.2023 r. - POWIATOWY KONKURS "SZLAKIEM DRWĘCY"

Gratulujemy Pawłowi Czarnowskiemu z klasy 6a i Kindze Szewczak-Mostowej z 8a kolejnych sukcesów w konkursie powiatowym z wiedzy o Ostródzie, rzece Drwęcy, Kanale Elbląskim i powiecie ostródzkim.

Paweł Czarnowski w kategorii klas V-VI zajął I miejsce

Kinga Szewczak-Mostowa w kategorii klas VII-VIII zajęła III miejsce.

16.05.2023 r.  - MIEJSKI KONKURS "SZLAKIEM DRWĘCY"

Podobnie jak w ubiegłym roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie zorganizowała konkurs "Szlakiem Drwęcy". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z dwóch kategorii: klasy 5-6 Paweł Czarnowski i klasy 7-8 Agata Markowska, Zuzanna Jaworska, Kinga Mostowa-Szewczak. Uczniowie Ci wykazali się imponującą wiedzą o Ostródzie, o rzece Drwęcy i Elbląskim Kanale. Oto wyniki:

I miejsce (kategoria klas 5-6) Paweł Czarnowski

I miejsce (kategoria kl. 7-8) Kinga Mostowa-Szewczak

III miejsce (kategoria kl. 7-8) Agata Markowska

Finaliści etapu miejskiego spotykają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej na finale powiatowym 26 maja.

26 - 28.04.2023 r. – KOLEKCJA 100 ORZEŁKÓW MUNDUROWYCH

W ramach obchodów świąt majowych: Święta Pracy, Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 maja, przypomnieliśmy historię Orła Białego i przedstawiliśmy kolekcję 100 orzełków służb mundurowych, z kolekcji pana Mirosława Dunina-Sulgostowskiego.

19.04.2023 r. – AKCJA „ŻONKIL”

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka przyłączyła się do akcji "Żonkil". W ten sposób upamiętniliśmy wydarzenie sprzed 80 lat, powstanie w warszawskim getcie.

31.03.2023 r. – NOC Z HARRYM POTTEREM W BILBLIOTECE

31 marca uczniowie, którzy otrzymali zaproszenie i potwierdzenie przyjęcia do Hogwartu, stawili się w bibliotece,gdzie  najpierw posilili się ciepłą strawą. Później był czas na zadania i zabawę. Drużyny śmiałków udały się na poszukiwania magicznego kamienia, czarodziejskiej różdżki, peleryny niewidki, miotły do rozegrania meczu, a także podjęły próbę stworzenia tajemnych eliksirów.
Po wypełnieniu wyzwań był czas na seans filmowy z Harrym Potterem, doprawiony świeżymi goframi, watą cukrową i pączusiami.

GALERIA - NOCKA Z HARRYM POTTEREM W BIBLIOTECE

Film część I: Nocka z Harrym Potterem w bibliotece

Film część II: Nocka z Harrym Potterem w bibliotece

Film część III: Nocka z Harrym Potterem w bibliotece

17.03.2023 r. - KONKURS CZYTELNICZY „SZLAKIEM POLSKICH LEGEND” DLA KLAS 4

Dnia 17 marca w szkolnej bibliotece odbył się konkurs czytelniczy dla klas 4 zatytułowany „Szlakiem polskich legend”. Uczniowie klasy 4a i 4b zmierzyli się ze sobą w 8 rundach, z której każda wymagała wiedzy o polskich legendach, szybkości w przypominaniu sobie zdobytych podczas zajęć języka polskiego informacji i kreatywności.
Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, pracowali z mapą, łączyli imiona bohaterów w pary, odgrywali scenki, a nawet… łowili kamienie, z których układali wyrazy związane z legendami. Rywalizacja była zacięta, twarze rozjaśnione uśmiechem, a zabawa przednia.
Konkurs wygrała klasa 4a, która w ramach nagrody wybierze się z na lody ufundowane przez firmę „Budocentrum”. Naszemu sponsorowi serdecznie dziękujemy za łakocie dla naszych czwartoklasistów.
Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez panią Krystynę Kuczyńską (polonistkę) i panią Bogusławę Lipińską (naszą szkolną bibliotekarkę).

22.02.2023 r. - MIŁOŚĆ W LITERATURZE

Link do filmu

Motyw miłości w literaturze to wielowątkowy temat, bo "miłość niejedno ma imię".
Było lirycznie, refleksyjnie i zagadkowo. W programie uczniowie kl. VI a i b usłyszeli wiersze Małgorzaty Hillar, Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, fragmenty z Biblii i "Małego Księcia", a w oprawie muzycznej ucz. Michowska Amelia i Rychcik Amelia zaśpiewały utwór z Króla Lwa "Miłość rośnie wokół nas" i "Nic dwa razy " (W. Szymborska) utwór: Sanah.
Poezję i prozę zaprezentowali ucz. kl.V i VII: Pose Nikola, Kopytko Michalina, Zwolińska Natalia, Makarczuk-Jackowska Zuzanna, Just Sara, Markowska Agata i Różalski Jędrzej.

24.02.2023 r. - "GEST POPARCIA UKRAINY"

Szkolna biblioteka przyłącza się do akcji Samorządu Uczniowskiego "gest poparcia Ukrainy". Razem z uczniami przygotowaliśmy kilka podstawowych informacji o Ukrainie, zwroty i słowa najczęściej używane. Wykonaliśmy wystawkę pozyskanych od sponsorów książek w języku ukraińskim.

21.02.2023 r. – ODWIEDZINY 3-LATKÓW

21.02.2023 grupa przedszkolna 3 latków odwiedziła szkolną bibliotekę. Dzieci przyszły zobaczyć królestwo książek, które można wypożyczać do domu. Spędziliśmy czas przy książce Doroty Gellner pt. "Przedszkolakom" z wierszem "Sklep dla żab". Potem ubieraliśmy naszą żabę "...w kapelusze, kamizelki, pantofelki". Świetnie bawiliśmy się przy nauce żabiego pląsu. Na pożegnanie każdy przedszkolak dostał żabkę origami. Papierowe żabki wykonaliśmy wcześniej w bibliotece i świetlicy.

17.02.2023 r. – KONKURS "ZRÓB WŁASNĄ PIZZĘ"

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie ogłosiła konkurs "Zrób własną pizzę". Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli w nim udział. Zrobili swoje "rysunkowe pizzę" i przesłali na konkurs. Dwie uczennice z klasy IIIa Julia Milewska i Weronika Wereta za swoje prace plastyczne otrzymały wyjątkową nagrodę. Była to wejściówka na warsztaty robienia pizzy w Pizzerii San Biagio.

Gratulujemy

Nasze uczennice odebrały już swoją nagrodę. Pod czujnym okiem jej fundatora i właściciela pizzerii pana Arkadiusza Kurkula dzieci bawiły się i tworzyły własne pizzę. Podobno było smacznie.

Data dodania: 2023-02-25 22:18:09
Data edycji: 2023-06-19 06:29:41