OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.
Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie czytania wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki wspólnym chwilom nad książką, dorosły buduje silną więź z dzieckiem.
Uczniowie starszych klas czytali młodszym, a w klasach 5, 7 i 8 w rolę lektorów wcielili się nauczyciele. W przedszkolu trzecioklasiści przeczytali bajkę o wilku i zającu Natalie Portman i małym króliczku Timusiu. Czytali: Kornelia Burchart, Czarek Ciesielczyk, Lara Grabowska, Michalina Kińska, Wojtek Milewicz, Nadia Stępkowska. W klasach starszych młodzież słuchała Brandona Mull „Baśniobór”, Antoine de Saint-Exupery′ego „Mały Książę” i Maxa Czornyja. Nauczyciele czytający: p. Magda Janowska, p. Joanna Sawic, p. Adrianna Pappelbon i p. Krystyna Kuczyńska. W klasach 6 książkę Joanne K. Rowling „Harry Potter
i Kamień Filozoficzny” czytał Adam Joniec. W pierwszych klasach Paweł Czarnowski czytał Rose & Samuel Lagercrantz „Mattis i jego przygody”. W klasie 2 a i b czytały: Agata Zawadzka – Joanny Papuzińskiej „Mój tata szczęściarz” i Weronika Witek – Mai Strzebońskiej „Czarownica i kot”.
Dziękuję bardzo wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy przyłączyli się do akcji głośnego czytania.
Zachęcam wszystkich rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie z dziećmi. Więcej informacji na temat tego, jak czytanie na głos wspiera rozwój dzieci przedstawionych jest w poniższym poradniku: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/czytanie-dzieciom-na-glos
Bogusława Lipińska
14-100 Ostróda
ul. Plebiscytowa 50