WARSZTATY Z NAUKOWCAMI Z UWM OLSZTYN

Dnia 9 czerwca uczniowie klas V i VII wzięli udział w niecodziennych zajęciach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a dokładnie z wydziału matematyczno-informatycznego. Klasy piąte uczestniczyły w warsztatach pt. „Piękno w matematyce”, a klasy siódme „Homologia we własnej kuchni i astrofizyce”. Spotkanie zostało zorganizowane przez p. Lucynę Katachurkę i p. Małgorzatę Joniec w ramach realizowanego w naszej szkole projektu „Klub e-kompetencji”. Tego dnia uczniowie wysłuchali  niezwykle ciekawych wykładów. Odkrywali matematykę inną niż ta, z jaką spotykają się na lekcjach w szkole. Prezentacja dla kl. V dotyczyła praktycznego zastosowania i wszechobecności królowej nauk. Ponadto nasi podopieczni dowiedzieli się, czym jest ciąg Fibonacciego i gdzie możemy spotkać jego przykłady w przyrodzie (np. liczba płatków kwiatów, gałęzi, itp.). Zapoznali się również z ciekawostkami dotyczącymi boskiej proporcji i złotej liczby, przejawiającej się m.in. w proporcjach ludzkiego ciała. Usłyszeli o wszechobecności Fi w przyrodzie - określa ona zależności w całym wszechświecie, poczynając od kształtu galaktyk, a kończąc na muszli ślimaka Nautilus. Dzieci dowiedziały się, że złota liczba wyznacza złoty podział, nazywany również podziałem harmonicznym, boską proporcją lub złotym cięciem. Natomiast uczniowie kl. VII uczestniczyli w warsztatach naukowych. Odpowiadali na pytania: Jak odróżnić dwie powierzchnie? Jak udowodnić, że są one różne? Jak to zrobić w przestrzeniach wielowymiarowych? Szukając odpowiedzi na te pytania, wykonywali proste doświadczenia, aktywnie uczestniczyli w przeprowadzanych dowodach i wykonywanych obliczeniach. Dowiedzieli się czym jest topologia, homologia, sympleksy, niezmienniki, cykle, operacje brania brzegu. Poznali też ciekawe zjawiska i zagadnienia. Zajęcia okazały się niezwykle interesujące, znacznie pobudziły ciekawość matematyczną uczniów. Teraz już nikt z uczestników warsztatów nie będzie miał wątpliwości, że matematyka jest wszędzie!

Data dodania: 2021-06-09 07:25:11
Data edycji: 2021-06-16 07:26:34