LEKCJA HISTORII W KLASIE IIIA

Pozostając w klimacie obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 12 listopada bieżącego roku, w klasie IIIA, odbyła się nietypowa, wręcz arcyciekawa lekcja. Prowadzącym był interesujący się historią uczeń tej klasy – Tomek Janowski, a specjalnym gościem jego Dziadek – kolekcjoner szabli. Prowadzący w specjalnym stroju, na który wszyscy uczestnicy lekcji zwrócili uwagę, poprowadził wykład pod hasłem „Święto Niepodległości. Jak to z nim było?”. Bardzo dobrze poradził sobie z odsłoną budzenia szacunku dla tradycji 11 listopada, kształcenia uczuć i związków patriotycznych oraz rozwijania zainteresowań historycznych kolegów i koleżanek. Upamiętniając święto narodowe, przygotował i przeprowadził edukacyjną pogadankę oraz wyświetlił krótki film. Zachwyt uczniów wywołała wizyta gościa specjalnego – Dziadka Tomka, który wygłosił bardzo ciekawy wykład na temat Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o historii Polski, o jej trudnej drodze do  niepodległości. Jednakże największe zainteresowanie, szczególnie wszystkich chłopców, wzbudziła kolekcja szabli zaproszonego gościa – dostarczył olbrzymiej wiedzy o ich budowie i o tym, jak trudna jest sztuka produkcji tej broni. Opowiedziana historia szabli była niezwykle fascynująca i intrygująca. Jednocześnie wyczuwało się u przekazującego wiedzę, wielki sentyment do swoich eksponatów. Wzbudzona ciekawość uczniów i chęć potrzymania szabli, przedłużyła znacznie spotkanie. Dzień ten zapewne zapadnie w pamięci naszych „Małych Polaków”. Pozwoli też na przekazanie tej cząstki zdobytej historii innym. Ta wspaniała lekcja patriotyzmu niewątpliwie uwrażliwiła młodych trzecioklasistów na wartości, dzięki którym Polska ma szansę trwać jako wolne i niepodległe państwo. Tomku, dziękujemy pięknie Tobie i Twojemu Dziadkowi za szczepienie w uczniach zalążków patriotyzmu i miłości do swojego kraju. Wartości patriotyczne są niezwykle ważne w naszej klasie i w całej szkole, chcemy, by  uczniowie byli dumni z tego, że są Polakami, i – jak w wierszu – na pytanie: „Czy ją kochasz?”, mogli odpowiedzieć: „Kocham szczerze…”.

Data dodania: 2019-11-13 00:04:19
Data edycji: 2020-02-05 22:58:21